pátek 26. června 2015

Nelízej tu vzácnou hlízu!

Aneb když se začtete do poezie, která je určená těm nejmenším. Poetická kniha Nech ten mech z pera Michala Bystrova doprovozená ilustracemi od Petra Nikla na mě už z obchodu volala, že si ji nutně musím odnést domů. Ten mech vydalo nakladatelství Meandr, které má na svědomí spoustu zajímavých knih nejen pro děti. Každopádně - tahle kniha dětem určená je. A je určená i těm, které nebaví být dospělými. Tomu odpovídá i povaha textu, osobně mám pocit, že je sbírka určená hlavně těm nejmenším čtenářům (nebo spíše posluchačům). Verše jsou jazykově jednoduché, a vlastně nejen jazykově, ale i obsahově. V básních narazíte na náměty pohádkové a na náměty z dětského světa, od strašidel, skřítků, snů až po bolení ze skřípnutých prstů. Těžiště básní tkví v nonsensu, v jemném Žáčkovském humoru, se kterým se jako dítě setkal asi každý z nás.
Celou knihu vizuálně zpracovala Zuzana Lednická ze Studia Najbrt - a práce se jí zadařila. Texty nejsou vždy stejně orientované, takže s knihou musíte během čtení pracovat - různě ji otáčet a natáčet, abyste mohli prečíst text. Kniha je zajímavě barevně zpracovaná a rezonuje s ilustracemi od Petra Nikla, které jsou tentokrát akvarelové a tak trošku konkrétní i abstraktní.
Suma sumárum - jedná se o knihu, kterou můžete bez jakýchkoliv vytáček koupit domů dětem či prťavým sourozencům. Sice to nejsou Skácelovy Uspávanky, ale Nech ten mech je vkusná (krásná), hravá kniha, která nedělá z dětí blbečky, jak má často dnešní literatura pro děti ve zvyku. Nebo si ji můžete koupit jen tak pro radost, jako jsem udělala já.

Jak jste na tom s dětskými knihami? Vracíte se k nim? A jaké knížky patřily vašemu dětsví?

Žádné komentáře:

Okomentovat